Ar dar pamenate, kaip vaikystėje kaime arba sode arba pas kaimyną sklepe dėdė įpildavo svaigaus kompoto (bent pas mane toks prisiminimas yra išlikęs, jis gal nėra pats geriausias, bet jis išlikęs)? Pamenu, kad skonis ganėtinai keistas būdavo, kad paskui saulė taip kaitindavo galvą, kad net (saulės) smūgis ištikdavo, tuomet atsibudęs namuose (arba pamiškėje), būtinai eidavau išgerti šviežesnių sulčių arba kompoto, ne ne ne, tik ne to, kuris keistu saldėsiu kvepia, jau užtenka!
Kai dar buvau gana jaunas pacanas (niolikos ar panašiai), itin patikdavo pažiūrėti, kaip vyksta tas visas procesas - kaip tas naminis obuolių vynas rūgsta. Pamenu, kad vis klausinėdavau, "o kam tos šlangutės yra reikalingos?" Paskui, kažkaip pasimiršo tie dalykai, nes užėjo mano klubinis amžius, o ir įvairūs kokteiliai, tokie "cuba libre" kokteiliai pradėjo labiau patikti. Šitaip mano naminio obuolių vyno idilė buvo pamiršta.
Bet praeitą vasarą, neužteko vien
uogienes bei
adžikas virti, užsinorėjau kažko "vyriškesnio", nei Adžikos, paverčiančios burną į pelenus. Spyriau sau pačiam į pasturgalį ir nusprendžiau, kad laikas išmokti pasigaminti savo naminio vyno. Tiesą pasakius, nebuvo didelio skirtumo iš kokio vaisiaus, svarbiausia naminis bei MANO, ir kad nesurūgęs būtų. Žmonos seneliai (iš Klaipėdos), iš naujo prisimindami, pasakojo, kokį kokybišką vyną jie gamindavo. Todėl aš jiems paantrindamas pritariau, kad pats laikas yra nešti į lauką tą seną bei mažą 25 litrų stiklinį indą, išplauti bei vynelio pasigaminti.
Šitaip ir padarėme. Tik, kad susidūriau su viena bėda - pasiklydau vertime su senoliu. Jis tada pradėjo vartoti tokius ganėtinai sudėtingus junginius kaip: "vynas gyvena", "labai gyvena", "pravėdinti vyną" ir dar ten kažkokius, na jau sunkiai pamenu. Bet buvo itin smagu, išgirsti tokių apibūdinimų. Vieną iš jų išversiu: "vynas labai gyvena" - reiškia, kad vyno brendimo etapas tuo metu yra pats intensyviausias (jis būna pačioje pradžioje, trunka iki keturių savaičių, tai yra) itin burbuliuoja.
Reklama
Įprastai visi mėgsta nurašyti obuolių vyną, nes sako prastas vaisius ir iš jo nesigaus skanus vynas, bet vokiečiai už tokius žodžius duotų stipriai į kaulus. Vengrijoje yra tekę ragauti fantastiško skonio obuolių vyno. Oi, užsikalbėjau. Taigi, pridedu dabar Jums receptą, kuriame aš vedžiau dienoraštį, nes patį pirmą kartą nepavyko pasidaryti vyno, nes į actą pavirto su stipriu puvėsio skoniu. O dabar surašysiu kaip dariau, kai viskas pavyko. :)
Saulius
Atsakyti
Vitalius
Atsakyti
Aš
Atsakyti