GĖRYBĖS ŽIEMAI: KAIP DŽIOVINTI NUO OBUOLIŲ IKI DARŽOVIŲ MIŠINIŲ SRIUBOMS IR GRYBŲ

2024-08-26 Autorius oskanu.lt

GĖRYBĖS ŽIEMAI: KAIP DŽIOVINTI NUO OBUOLIŲ IKI DARŽOVIŲ MIŠINIŲ SRIUBOMS IR GRYBŲ
Vaisių ir daržovių džiovinimas yra vienas iš seniausių naudojamų derliaus išsaugojimo (konservavimo) būdų. Tam, kad vaisiais ir daržovėmis galėtumėte mėgautis ir ne sezono metu, reikia pasirūpinti tinkamu jų džiovinimu ir saugojimu. O, kad džiovinimo rezultatas džiugintų, svarbiausi yra keli aspektai - tinkamas gėrybių paruošimas ir džiovinimo laikas. 

Kiek tiksliai truks džiovinimo procesas sunku tiksliai pasakyti, kadangi tai priklauso nuo produktų gabalėlių dydžio ir vandens kiekio juose. Svarbu džiovinimui pasirinkti tokią temperatūrą, kad nebūtų stipriai paveikiamas džiovinamo produkto skonis, spalva ir tekstūra. 

Labai svarbu tinkamai pasiruošti džiovinimui - pasirinkti tik geros kokybės vaisius ir daržoves. Kadangi džiovintas produktas bus tiek geras ir skanus, kiek šviežias produktas, džiovinimui svarbu pasirinkti tik gerai sunokusius, tvirtus, neapdaužytus vaisius ir daržoves. 
Jeigu planuojama džiovintus produktus valgyti kaip užkandį, reikėtų supjaustyti vieno kąsnio gabalėliais. Jeigu džiovintos daržovės bus dedamos į sriubas - gabalėliai turėtų būti tokio dydžio kaip sriubai pjaustomos šviežios daržovės. Jeigu ruošite prieskonių mišinį - pjaustyti reikėtų kuo smulkiau arba po džiovinimo gabaliukus sutrinti kombainu.

Labai svarbu produktus pjaustyti kuo panašesnio dydžio gabalėliais - tuomet jie visi išdžius vienu metu. 

Išdžiovinus produktus, svarbu leisti jiems natūraliai atvėsti iki kambario temperatūros, kad drėgmės likutis pasiskirstytų vienodai visuose gabalėliuose. 

Prieš perkeliant vaisius ir daržoves į sandarias talpas, svarbu, kad gabalėliai būtų pilnai atvėsę, kitaip kaupsis drėgmė ir gali atsirasti pelėsio. Dėl tos pačios priežasties pasirinktos laikymo talpos rekomenduojama nepripildyti, reikia palikti erdvės oro cirkuliacijai. 
Praėjus kelioms dienoms po produktų supakavimo, svarbu patikrinti ar nesusikaupė talpoje drėgmė, papurtyti indą, taip gabalėliai nebus sulipę. 

Džiovinimas orkaitėje


Jeigu produktų džiovinimas vykdomas rečiau arba džiovinami nedideli kiekiai, tinkamai pasiruošus galima pasiekti puikių rezultatų ir džiovinimo procesui pakaks orkaitės. Džiovinimas orkaitėje yra paprastas ir patogus būdas išsaugoti vaisius bei daržoves, jei neturite specialios džiovyklės. Nors procesas reikalauja šiek tiek daugiau priežiūros, galutinis rezultatas gali būti puikus, jei laikomasi šių pagrindinių žingsnių.

Džiovinimui orkaitėje reikia nustatyti žemiausią galimą temperatūrą, dažniausiai tai bus 50–60 °C. Kad džiovinimo metu ištraukiama drėgmė iš vaisių ir daržovių nesikauptų orkaitėje, svarbu dureles palikti šiek tiek pravertas - jeigu Jūsų orkaitės durelės neužsifiksuoja minimaliai atidarytos, į “tarpdurį” galite įkišti medinį šaukštą.

Plonai pjaustytus vaisius ir daržoves išdėlioti vienu sluoksniu kepimo popieriumi ištiestose skardose taip, kad gabalėliai tarpusavyje nesiliestų. Taip užtikrinama tinkama oro cirkuliacija. 
Džiovinimo trukmė priklauso nuo gabalėlių dydžio ir storio, dažniausiai procesas trunka nuo 6 iki 12 valandų. Per šį laiką skardas reikia reguliariai patikrinti ir kartais jas pasukti, kad užtikrinti tolygų džiūvimą. Tinkamai išdžiūvę vaisiai ir daržovės turi būti lankstūs, bet ne drėgni. 

Labai svarbu išdžiovintiems produktams leisti pilnai atvėsti ir tik tuomet perkelti į sandarius indelius. Tam puikiai tinka stikliniai indai, užspaudžiami maišeliai ar vakuuminės pakuotės. 

Džiovinimas specialioje džiovyklėje


GĖRYBĖS ŽIEMAI: KAIP DŽIOVINTI NUO OBUOLIŲ IKI DARŽOVIŲ MIŠINIŲ SRIUBOMS IR GRYBŲ

Tai yra modernus ir efektyvus būdas išsaugoti šviežių produktų skonį, maistines savybes ir pratęsti jų galiojimo laiką. Kaip ir džiovinant orkaitėje, svarbu tinkamai paruošti vaisius ir daržoves: vaisius reikia nuplauti, nusausinti, pašalinti kauliukus ir sėklas. Rekomenduojama supjaustyti plonais griežinėliais ar vienodo dydžio gabalėliais. Daržoves taip pat rekomenduojama nuplauti, tik labai svarbu gerai nusausinti ir supjaustyti nedideliais gabalėliais. Kai kurias daržoves, pavyzdžiui, morkas ir brokolius, rekomenduojama trumpai blanširuoti (nuplikyti verdančiu vandeniu arba apvirti iki minutės), tai padės išlaikyti jų spalvą ir tekstūrą. 

Džiovyklėse vaisiai ir daržovės dedami ant specialių grotelių ar padėklų, kurie leidžia tolygiai cirkuliuoti orui. Temperatūra džiovinimo metu paprastai yra nustatoma tarp 35–70 °C, priklausomai nuo produkto tipo. Didelis privalumas džiovinant džiovyklėje - užtikrinamas tolygus oro cirkuliavimas, taip produktai išdžiovinami tolygiai. 

Kaip ir džiovinant orkaitėje, tiksli proceso trukmė skiriasi pagal produktą ir jo vandens kiekį. Dauguma šiuolaikinių džiovyklių turi gaires kuriose nurodytas apytikslis konkretaus produkto džiovinimo laikas. 

Reklama
 

Džiovinimas be prietaisų


Viduržemio jūros regiono šalyse labai populiarus džiovinimo būdas yra džiovinti saulės atokaitoje. Kadangi klimatas ten palankus, oras sausas, saulė daug aktyvesnė ir kaitresnė, vaisių ir daržovių džiovinimas netrunka ilgai. Lietuvoje vasaros nėra tokios karštos ir sausos kaip pietų Europoje ar kituose šiltesniuose kraštuose, todėl džiovinimas saulėje gali būti ne toks efektyvus ir užtrukti ilgiau.

Vaisius ir daržoves  galima džiovinti kambario temperatūroje, tačiau šis procesas gali užtrukti ilgiau, palyginti su džiovinimu orkaitėje ar džiovyklėje. O jeigu nebus užtikrinta, kad patalpa būtų gerai vėdinama, sausa, ir šilta (apie 20-30°C), gali nepavykti išvengti pelėsio, taip pat džiovinamos gėrybės gali pritraukti vaisinių muselių ar kitų gyvių.  

Kiek paprasčiau su prieskoninių žolelių džiovinimu. Pasirinkus šviežias, sveikas žoleles, tokias kaip raudonėliai, bazilikai, čiobreliai, mėtos, melisos ir pan., jas tereikia nuplauti, švelniai nusausinti ir surišus nedidelius ryšulėlius (kad oras gerai cirkuliuotų tarp šakelių),  pakabinti lapeliais žemyn šiltoje, sausoje ir gerai vėdinamoje vietoje, vengiant tiesioginių saulės spindulių. Priklausomai nuo žolelių tipo ir oro drėgmės, džiovinimas gali užtrukti nuo kelių dienų iki dviejų savaičių. Žolelės bus tinkamai išdžiūvusios, kai jos taps trapios ir lengvai trupės.

Norint garantuoto rezultato ir mėgautis džiovintomis gėrybėmis, praktiškiausia būtų naudoti džiovinimo orkaitėje ar specialioje džiovyklėje metodus.  

Vaisių džiovinimas


Džiovinimui dažniausiai pasirenkami tie vaisiai, kurie išlaiko savo skonį, tekstūrą ir maistines savybes po džiovinimo. 

GĖRYBĖS ŽIEMAI: KAIP DŽIOVINTI NUO OBUOLIŲ IKI DARŽOVIŲ MIŠINIŲ SRIUBOMS IR GRYBŲ 

Tikriausiai populiariausias vaisius džiovinimui Lietuvoje yra obuolys. Džiovinti obuoliai mėgstami dėl savo saldumo. Juos galima valgyti vienus kaip užkandį, tačiau taip pat jie puikiai tinka įmaišyti į kepinius ar pagardinti košes, žiemą gardinti arbatą ar virti kompotą. Džiovinti obuoliai išlaiko didžiąją dalį vitaminų ir mineralų, jie yra puikus užkandis, turintis mažai kalorijų, tačiau suteikiantis energijos ir maistingųjų medžiagų. Džiovintus obuolius dažnai mėgsta vaikai.

Kiti džiovinti vaisiai, kuriuos tinka džiovinti  yra kriaušės, vynuogės. slyvos, svarainiai.
Šie vaisiai yra populiarūs dėl savo puikaus skonio ir gebėjimo ilgai išlaikyti maistines savybes po džiovinimo. Džiovinti vaisiai ne tik suteikia skonio įvairovę, bet ir yra puikus sveikas užkandis, kuriuo galima mėgautis bet kuriuo metų laiku.

 
Reklama
 

Džiovintos daržovės


GĖRYBĖS ŽIEMAI: KAIP DŽIOVINTI NUO OBUOLIŲ IKI DARŽOVIŲ MIŠINIŲ SRIUBOMS IR GRYBŲ 

Kaip ir vaisiai, daržovės džiovinimui taip pat pasirenkamos tos, kurios geriausiai išlaiko savo skonį, maistines savybes ir struktūrą po džiovinimo. 
Dažniausiai džiovinamos daržovės - pomidorai, morkos, burokėliai, svogūnai, česnakai, paprikos, cukinijos, baklažanai, žirniai ir kopūstai. Džiovintos daržovės yra puikus būdas praturtinti patiekalus, ypač šaltuoju metų laiku. Be dažniausių panaudojimo būdų, verdant sriubas ar troškinius, džiovintos daržovės taip pat labai tinka įmaišyti į kiaušinienę, gaminant patiekalus iš ryžių ir makaronų ar įminkyti į duoną.

Visos džiovintos daržovės tinkamos naudoti gaminant sriubas ar troškinius, saldžios daržovės, tokios kaip morkos, saldžiosios bulvės (batatai), burokėliai,  tinkamos gardinti padažus (prieš beriant į padažą daržoves rekomenduojama smulkiai sukapoti). 

Pavyzdžiui, džiovintus česnakus galima sumalti ir paskui juos naudoti miltelių pavidalu gardinti įvairius patiekalus. 

Dar vienas būdas, kaip panaudoti džiovintas daržoves yra gaminti mišinius įvairių patiekalų gardinimui. Morkos, svogūnai, salierai ir česnakai kartu labai smulkiai susmulkinami ir toks mišinys gali būti naudojamas kaip papildomi prieskoniai.

Taip pat galima pasiruošti daržovių paruoštukus sriubai. Į vieną maišelį sudėjus džiovintas morkas, svogūnus ir salierus, jei mėgstate,, gaminant sriubą toks paruoštukas supilamas į puodą ir sriuba paruošiama daug greičiau. 

Taip pat į tokį maišelį prie daržovių gali būti dedami ir keli džiovinti grybai ar prieskoninės žolelės. Iš paruoštuko išvirs sodri, grybų skonio sriuba. 

Išdžiovinus pomidorus galima pasigaminti džiovintų pomidorų aliejuje. Tai dar praplės džiovintos daržovės skonio natas ir panaudojimo galimybes. Tokie pomidorai tinka gardinti salotas, makaronų patiekalus ar įvairius sumuštinius. 

Tereikia į švarius, sterilizuotus stiklainius dėti džiovintus pomidorus, juos sluoksniuojant su prieskoninėmis žolelėmis (bazilikais, čiobreliais), dėti česnako skiltelių ir viską užpilti itin kokybišku alyvuogių aliejumi (geras aliejus suteiks pomidorams papildomo skonio ir padės jiems išsilaikyti). Stiklainius užsukti ir laikyti tamsioje, vėsioje vietoje. Prieš valgant palaukti bent savaitę, kad pomidorai spėtų įsigerti prieskonių ir aliejaus skonio. 

Šis metodas leidžia mėgautis džiovintų pomidorų aliejuje skoniu visus metus, išlaikant jų skonį, kvapą ir naudingąsias savybes.

Reklama
 

Džiovinti grybai


GĖRYBĖS ŽIEMAI: KAIP DŽIOVINTI NUO OBUOLIŲ IKI DARŽOVIŲ MIŠINIŲ SRIUBOMS IR GRYBŲ

Džiovinti grybai yra labai vertinami dėl savo intensyvaus skonio ir ilgo galiojimo laiko. 

Džiovinimas ne tik prailgina grybų laikymo laiką, bet ir koncentruoja jų aromatą. Lietuvoje populiariausi grybai džiovinimui yra baravykai ir voveraitės, tačiau taip pat galima džiovinti ir raudonviršius ar lepšius. 

Prieš džiovinimą grybų plauti nerekomenduojama, kad nepritrauktų į save papildomos drėgmės. Juos tereikia nuvalyti popieriniu rankšluoščiu, pašalinti visus šapelius ir nešvarumus. 

Reklama
 

Grybai džiovinami kaip ir daržovės ar vaisiai - supjaustomi riekelėmis, išdėliojami vienu sluoksniu ir džiovinami orkaitėje arba specialioje džiovyklėje. 

Džiovintus grybus reikėtų suvalgyti per 1–2 metus, taip jie geriausiai išsaugo maistines ir skonio savybes bei aromatą, o vėliau šios savybės silpsta. 

Džiovintus grybus galima, troškinti, panaudoti verdant sriubas bei sumaltus vartoti kaip prieskonius, jie nuostabiai praturtins gaminamas sriubas, troškinius ir padažus. Žiemos šventėms, pvz., Kūčioms, galima grybus išmirkyti ir iš jų kepti tradicinius grybų kotletus.

GĖRYBĖS ŽIEMAI: KAIP DŽIOVINTI NUO OBUOLIŲ IKI DARŽOVIŲ MIŠINIŲ SRIUBOMS IR GRYBŲ