Raugintos morkos

2021-02-09 Autorius oSkanu.lt

Raugintos morkos
Nuo pat senų ir neatmenamų laikų, kai dar nebuvo išrasti šaldytuvai ir niekas apie juos dar net nesvajojo, žmonėms vis gi reikėjo kažkaip išlaikyti maistą, kad jis taip greitai nesugestų. Todėl pagrindiniai išsaugojimo būdai tais laikais buvo džiovinimas, sūdymas, rauginimas bei šaldymas.

Rauginimas, arba kitaip žinomas kaip fermentacija, jau šimtus metų yra naudojamas norint kuo ilgiau išsaugoti užsiaugintą daržovių derlių. Rauginimo metodas gana paprastas (tik užima laiko, kol rauginasi) bei patogus ir pasirodo raugti galite ne tik kopūstus ar agurkus, bet ir kitas savo (arba iš parduotuvės parsineštas) daržo gėrybes arba net vaisius.

Raugintos morkos yra tikras sveikatos šaltinis:
Raugintos morkos su prieskoniais papuošia bet kokį šventinį vaišių stalą. Beje, šį sveiką skanėstą labai mielai valgo ir vaikai. Tai taip pat gali būti nuostabus užkandis vakare su šeima žiūrint filmą, serialą ar kažkokią TV laidą ir taipogi labai gera daržovė vaikų priešpiečių dėžutėse, nes raugtos morkos išskiria daug mažiau skysčio nei kitos raugintos daržovės.

Į raugiamas morkas galite dėti česnakų, dašių, kumino sėklų ir ar krapų, taip pat paskaninti imbieru arba gvazdikėliais. Pagardus renkamės pagal skonį. Rauginimui geriausiai tiks ąžuolinės, uosinės statinaitės, moliniai glazūruoti arba emaliuoti puodai, kibirai ar stiklainiai. Priklausomai nuo to kiek morkų planuojate užsiraugti. Nesenkame iš spygliuočių medžių pagamintų indų, nes, kad ir kaip gaila, juose užraugti produktai įgauna dervos kvapą bei skonį. Itin svarbu užraugtą produktą laikyti vėsioje vietoje, neišimant jo iš sūrymo. 

Jeigu rauginimui įsigijote naujas statines, jas privalu ir tinkamai paruošti - pripilame vandens ir palaikome maždaug 10-14 dienų. Per tą laiką vandenį būtinai kelis kartus pakeičiame. Tuomet bent du kartus statines išplikome karštu vandeniu su soda (10 litrų vandens, 100 gramų sodos). Prieš pat rauginimą dar kartą perplauname verdančiu bei šaltu vandeniu. 

Jeigu turite senas, jau naudotas statines, jas užtenka pripylus vandens palaikyti maždaug 3-4 dienas, gerai išplauti karštu vandeniu su soda bei perplauti švariu šiltu ir šaltu vandeniu. 
Reklama

Tokiu pačiu būdu paruošiame molinius, stiklinius bei emaliuotus indus. Molinius ir stiklinius indus išplovus galite dezinfekuoti iškaitinant orkaitėje arba prieš saulę. O dabar mano receptas, ruošiant mažesnį kiekį, kai norisi pasiruošti tik dviem žmonėms, greitesniam valgymui. Pamėginkite.

Ingredientai

    • morkos: 5-6
    • vanduo: 1 litro
    • druska: 1 nubraukto šaukšto
    • lauro lapai: 2
    • česnakas: 2 skiltelių (sutraiškytų)
    • džiovinti prieskoniai: pagal skonį pasirinktinai (garstyčių grūdeliai, kadagio uogos, kalendros grūdeliai ir panašiai)

    Recepto paruošimas

  1. 1. Pirmiausia morkas nulupame.
  2. 2. Galima morkas supjaustyti šiaudeliais - lazdelėmis, bus patogiau valgyti. Arba galite pasirinkti kitą norimą formą.
  3. 3. Tada į indą sudedame morkas ir prieskonius, užpilame vandeniu su jame ištirpinta druska.
  4. 4. Uždengiame morkas lėkštele arba lentele ir paslegiame akmeniu.
  5. 5. Rauginame 5 dienas kambario temperatūroje.
  6. 6. Kai morkos išrūgsta, laikome jas stiklainyje - padėję į šaldytuvą. Skanaus!
Pomidorai su pomidorų pasta ir česnakais (atsargos žiemai)
(7)
Korėjietiškos morkos pagal Beatą
(3)
Lietuviška pupelių sriuba su pomidorais
(5)