Tikriausiai ne vieną kartą matėte parduotuvių lentynose ryšuliukus keistų didelių lapų ir susimąstėte: "Ką gi iš jų pagaminti? Sriubą? Troškinį? Salotas?"... Mangoldai tikrai tiks visiems šiems patiekalams.
Mangoldai (
swiss chard - angl.) - tai burokėlių bei špinatų giminaičiai. Jų stiebai yra traškūs, ganėtinai sultingi, gali būti ryškiai raudonos, oranžinės, geltonos arba baltos spalvos; lapai gilios žalios spalvos, blizgaus paviršiaus, plokšti arba "susigarbiniavę". Mangoldai yra kildinami iš Viduržemio jūros regiono, bet idealiai auga ir Lietuvos klimate, jų derlius būna nuimamas pradedant birželiu ir baigiant rugsėju.
Salotoms įprastai yra naudojami tik jauni, nedideli, švelnaus skonio mangoldų lapeliai. Dideli lapai yra šiek tiek karstelėje, jie kartu su kotais susmulkinami ir naudojami troškiniuose bei barščiuose. Mangoldų lapų kartumas greitai pradingsta apdorojus juos termiškai.
Mangoldai - tai labai mažai kaloringi žalumynai, nepaprastai iš savęs turtingi gyvybiškai reikalingais mineralais bei vitaminais: A, C ir B grupės, juose pilna ir tokio reto vitamino K. Taip pat mangoldai yra kupini magnio, mangano, kalio, geležies, vario, kalcio, triptofano, baltymų bei maistinių skaidulų.
Vis dar neįkalbėjau paskanauti mangoldų? Tuomet gal skanus troškinio kvapas padės? Mano pagamintame daržovių troškinyje susipynę daug skonių, spalvų bei tekstūrų: slidus svogūnas, sultinga paprika, "kramtomiški" mangoldai ir sproginėjantys pomidoriukai. Nesusprogę karšti pomidorai atrodo gražiai ir itin smagu juos sprogdinti bekramtant - toks maloniai netikėtas tekstūrų žaismas bei kepto pomidoro skonio išsiveržimas.
Troškinio pagaminimui reiktų turėti didelę keptuvę su dangčiu.
Patiekti galite kaip
garnyrą prie mėsos patiekalų arba kaip vegetarišką patiekalą su duona.