Kaip patikrinti ar kiaušinis geras (kiaušinių šviežumą)?

2021-11-25 Autorius oSkanu.lt

Kaip patikrinti ar kiaušinis geras (kiaušinių šviežumą)?
Reikia pažymėti, kad ne visada nurodyta data šalia užrašo "geriausias iki" ne visada labai tiksliai pasako, kada kiaušiniai jau yra sugedę ir juos jau laikas išmesti. Tad daugumai žmonių iškyla klausimas kaip patikrinti ar kiaušinis geras, o tiksliau kaip patikrinti kiaušinių šviežumą.

Kiaušinį, kaip žinia, sudaro ganėtinai trapus apsauginis lukštas, baltymas ir trynys. Jeigu suvalgome supuvusį kiaušinį, galima labai stipriai apsinuodyti. Deja, vos pažiūrėjus iš išorės į kiaušinį nustatyti, ar jis jau sugedęs, ar vis dar yra tinkamas vartoti, tikrai nėra paprasta. Nors įprastai būna pasitikima data, nurodyta ant kiaušinių pakuotės, kiaušinius tikrai gali būti saugu vartoti net ir vėlesnėje datoje, nei nurodyta. Ar Jūs žinojote, kad yra įmanoma patikrinti, ar kiaušiniai švieži, jų net neįskėlus? Šį kartą pateiksime keletą būdų, kaip galima nustatyti, ar kiaušinius dar galima vartoti, ar juos skubos tvarka laikas mesti į šiukšlių dėžę.

Štai keletas nesudėtingų būdų, kurie padės išsiaiškinti, ar kiaušiniai dar yra švieži.

Ingredientai

    • kiaušiniai
    • vanduo

    Recepto paruošimas

  1. 1. Kiaušinio plūdrumo testas: Jeigu panardinsite į dubenį su vandeniu kiaušiniai skęs, juos dar galite valgyti ar geriau jau to nedaryti? Daugeliui iš pirmo žvilgsnio neatrodo akivaizdūs kiaušinių plūdrumo testo rezultatai. Neretai sukelia abejonių, kai kiaušiniai nusėda ne iki pat dugno arba būna kiek pakrypę.
  2. 2. Tokiam testui atlikti jums reikia kiaušinio ir plačios stiklinės arba dubens su šaltu vandeniu. Kiaušinio lukštas yra kiek porėtas. Kiaušinyje yra nedidelė oro kišenė, o laikui einant vis daugiau oro patenka į vidų pro porėtą lukštą, oro kišenė didėja, o kiaušinis patampa vis plūdresnis. Šviežiuose kiaušiniuose yra daug mažiau oro, tad jie skęsta vandenyje, o pasenę kiaušiniai pasilieka plūduriuoti viršuje.
  3. 3. Jeigu kiaušiniai plūduriuoja, patikriname kvapą ir kitus išorinius kiaušinio duomenis, kad nustatytume kiaušinio šviežumą prieš jį įmušdami. Sugedęs kiaušinis skleis nemalonų aitrų kvapą vos tik šiek tiek jį įskėlus. Sugedusio kiaušinio kvapas bus labai panašus į vandenilio sulfido kvapą. Dar netinkamo vartoti kiaušinio baltymas gali būti jau pakeitęs savo spalvą.
  4. 4. Kiaušinio plūduriavimo testas - tai tarsi savotiškas folkloras, bet veiksmingas jis tik iš dalies. Vos patikrinus jo plūdrumą dar neįmanoma labai tiksliai pasakyti, ar jį vis dar įmanoma valgyti. Kvapo testas - daug geresnė mintis, kai kiaušinį jau įmušėte. Vis tik net ir tomis situacijomis, kai kiaušinis neskleis jokio nemalonaus kvapo, egzistuos tikimybė, kad jis bus užkrėstas salmonelėmis.
  5. 5. Prieš virdami kiaušinį įsitikiname, ar ant lukšto nėra jokių smulkių įtrūkimų, per kuriuos į kiaušinio vidų galėtų patekti bakterinis užkratas. Kartas nuo karto ant kiaušinio lukšto būna likę plunksnų arba vištų išmatų, kuriose gali būti bakterijų. Rekomenduotina vengti nešvarių kiaušinių, net jeigu jų kvapas nėra blogas. Dar nėra rekomenduojama kiaušinių plauti, kai norisi pašalinti ant lukšto esančius nešvarumus, nes tokiu atveju tik dar labiau padidinsite lukšto poringumą.
  6. 6. Garso testas: Kitas kiaušinio šviežumui nustatyti skirtas testas bus susijęs su kiaušinio skleidžiamu garsu. Norint atlikti šį testą kiaušinį pridedame prie ausies ir jį supurtome. Laikui einant kiaušinio baltymas bei trynys traukiasi ir džiūsta, nes drėgmė ir anglies dioksidas pasišalins iš kiaušinio per lukštą. Taip pat, kiaušinio viduje esanti oro pagalvėlė vis plečiasi, tad atsiranda daugiau vietos kiaušinio baltymui pajudėti. Jeigu pridėję kiaušinį prie ausies girdime teliuškavimą, kiaušinis jau galimai nebetinkamas vartoti. Jeigu jokio garso nėra, labai stipriai tikėtina, kad jį vartoti vis dar yra saugu.
  7. 7. Lėkštės testas: Dar vienas kiaušinio šviežumo patikrinimo testas - įmušame jį į lėkštę arba didelį dubenį. Šviežias kiaušinis tikrai neišskys, o pasenęs kiaušinis pasiskleis po didelį plotą. Kiaušinio, kuris atrodo vandeningai, baltymas skystesnis, tad jis lengviau pasklis po lėkštės paviršių.
  8. 8. Vertindami kiaušinio baltymą bei trynį galime nesunkiai nustatyti kiaušinio šviežumą. Jeigu kiaušinio trynys plokščias bei lengvai suardomas, kiaušinis tikriausiai jau yra pasenęs. Jeigu trynys lengvai juda, o kiaušinio trynį prilaikančios baltymo gijos jau nusilpusios, tikėtina, kad kiaušinis pasenęs. Šviežio kiaušinio baltymas bus dūminis, o štai skaidrus baltymas parodo, kad šį kiaušinį višta padėjo jau ganėtinai senokai, bet jis dar yra tinkamas vartojimui.
  9. 9. Pakavimo data ir laikas: Data, kuri nurodyta ant kiaušinių pakuotės, - įrodymas, kad kiaušiniai dar yra švieži. Trumpai tariant, nurodyti skaičiai gali reikšti galiojimo pabaigos datą, terminą, iki kurios datos kiaušinius dar galima parduoti, datą, iki kada kiaušinius reikėtų suvartoti ar iki kurios datos kiaušiniai yra labiausiai tinkami suvartoti. Įprastai kiaušiniai tinkami vartoti maždaug 30 dienų nuo supakavimo datos. Įvairių institucijų pateikiamais duomenimis, geriausia kiaušinius būtų suvartoti per 4-5 savaites nuo jų supakavimo datos.
  10. 10. Kai pasibaigia, kiaušiniams realizuoti skirtas terminas, juos dar įmanoma drąsiai vartoti dar mėnesį, jeigu jie buvo laikomi šaldytuve ir nėra įskilę. Kiaušinių realizavimo pabaigos data - tai paskutinioji diena, kuomet jais įmanoma prekiauti. Paskui jų parduoti nebėra galima, bet tai nereiškia, kad jie jau nebėra tinkami vartoti. Galima patikrinti kiaušinių šviežumą atliekant vieną iš šiame straipsnyje pateiktų testų.
  11. 11. Ir dar keletas esminių kiaušinių šviežumo nustatymo patarimų.
  12. 12. Įvertiname kiaušinio kvapą: Jeigu kyla abejonių dėl kiaušinio tinkamumo juos dar vartoti, patartina jį įmušti bei tikrinti jo paskleidžiamą kvapą. Sugedęs kiaušinis paskleis labai nemalonų vandenilio sulfido kvapą, vos tik įskeliame kiaušinio lukštą. Tokius kiaušinius nedelsdami meta į šiukšlių dėžę. Sugedęs kiaušinis paskleis itin nemalonų kvapą net ir jį termiškai apdorojus.
  13. 13. Įvertiname kiaušinio baltymo spalvą: Spalvos testas tinkamas atlikti tada, jeigu kiaušinis yra žalias. Galima kiaušinio baltymo spalvą patikrinti įmušus jį į lėkštę. Kiaušinio trynio spalva priklausys nuo lesalo, kuriuo buvo lesinta višta. Jis gali būti geltonas arba oranžinis ir tai visiškai nėra susiję su kiaušinio šviežumu. Jeigu kiaušinio baltymas žalsvas, rusvas arba dar kokio kitokio atspalvio, jo vartoti jau nebegalima, nes kiaušinyje gali būti bakterijų pseudomonų.
  14. 14. Juodi arba žali taškeliai kiaušinio viduje parodo, kad kiaušinyje jau galima rasti grybelio užkrato, tad jį privaloma nieko nelaukiant išmesti. Jeigu apie kietai virto kiaušino trynį susiformavęs žalsvas žiedelis, jis yra pervirtas arba išvirtas daugybėje geležies turinčiame vandenyje. Tokį kiaušinį tikrai vartoti yra saugu. Jeigu kiaušinyje yra kraujo taškutis, tai tikrai nereiškia, kad jis yra užkrėstas, tad jį dar galite vartoti.
  15. 15. Išsaugome kiaušinių šviežumą kuo ilgiau: Nuo kiaušinių laikymo sąlygų priklausys, kiek ilgai jie išlieka švieži. Kiaušinių jokiais būdais negalima laikyti jiems laikyti skirtame šaldytuvo skyriuje. Kiaušinių skyrelis ant šaldytuvo durelių - tai yra pati prasčiausia įmanoma vieta kiaušiniams laikyti.
  16. 16. Kiaušiniai turėtų būti laikomi pagrindinėje šaldytuvo dalyje, nes ten yra žymiai vėsiau ir palaikoma daug stabilesnė temperatūra. geriausia būtų kiaušinius laikyti originalioje pakuotėje. Šitaip laikomi kiaušiniai apsaugomi nuo kitokių kvapų absorbavimo, o pakuotė padės išsaugoti juos šviežius kuo ilgiau.
  17. 17. Kiaušinių tikrai negalima plauti, kol jie nėra paruošti vartoti. Kiaušinių paviršių padengia sluoksnis, apsaugantis juos nuo bakterijų. Patikrinti kiaušinių tinkamumą vartoti - viena iš pačių sudėtingiausių užduočių. Pasistengiame įsidėmėti šiuos visai nesudėtingus kiaušinių šviežumui nustatyti skirtus testus ir mėgaujamės šio daug baltymų turinčio produkto teikiama nauda mūsų sveikatai.
Įdaryti kiaušiniai su sūriu
(1)