Aštuonkojis su bulvėmis ir paprikomis

2020-03-14 Autorius Su šaukštu aplink pasaulį

Aštuonkojis su bulvėmis ir paprikomis
Vieną dieną prekybos centre pamačiau šviežiai ir gražiai atrodančių aštuonkojų. Vieną iš jų teko nusipirkti, kad galėčiau artimiau su jais susipažinti. Kadangi aštuonkojis buvo jau išdorotas, tai man beliko priimti sprendimą kaip jį paruošti. Daug nesvarstydama atsiverčiau kelis tinklaraščius ir pasinagrinėjau keletą įrašų apie šiuos jūros padarus. Visi receptai pasirodė vienas už kitą geresni, todėl nusprendžiau imtis pačio pirmojo pasitaikiusio - virtas aštuonkojis su bulvėmis, pagardintas rupia jūros druska, džiovintų paprikų milteliais bei alyvuogių aliejumi. Receptas buvo pavadintas ispaniškai pulpo á la gallega, t.y. Galisijos stiliumi paruoštas aštuonkojis.

Galisija - tai šiaurės vakarų Ispanijos regionas, kuris turi autonomiją, tik nemaišykite jo su Ukrainos ir Lenkijos Galicija. Taip pat galisų kalba yra savita, ji turi ispanų ir portugalų kalbų bruožų, tad ir pavadinimas garsiajam aštuonkojo patiekalui yra kitoks - polbo á feira. Tai reiškia kažką panašaus kaip aštuonkojis mugėje mat šis užkandis Galisijoje yra neatsiejama miesto švenčių dalis, o kartais net ir pagrindinis jų elementas. 
Reklama

Pagalvojau, kad turiu pasiskaityti daugiau apie šį klasikinį patiekalą, bet gan greitai suvokiau, kad tai nebuvo išmintingas sprendimas. Pasirodo, kad daugybė taisyklių prieštarauja viena kitai, ir kiekviename straipsnyje buvo bandoma įrodyti sava tiesa. Vieni straipsniai teigia, kad paruoštas aštuonkojis turi būti kietokas, tad juos rekomenduoja virti maždaug 20-30 minučių paprastame puode. Kiti straipsniai rašo, kad kieti aštuonkojai yra pati didžiausia šio patiekalo gaminimo klaida, todėl iš pradžių siūlo juos suminkštinti (tai yra užšaldyti ir atšildyti, daužyti į pakrančių uolas ar išmušti su mėsos plaktuku), tada dar gan ilgai virti ir rekomenduoja naudoti greitpuodį. Kai kurie aiškina, kad lauro lapų naudoti verdant aštuonkojį negalima, o patiekiant negalima naudoti subtilų kvapą užgožiančių rūkytų paprikų. Dar kiti tvirtina, kad lauro lapai čia faktiškai būtini, o pikantiškumo patiekalui suteikia rūkyta paprika. Vieni rekomenduoja aštuonkojus užgerti baltu vynu, kiti rekomenduoja naudoti tik raudonąjį - jie teigia, kad taip tradiciškiau. Kai kurie teigia, kad patiekalą yra tiesiog būtina patiekti iš medžio išskaptuotoje lėkštėje, nes taip buvo daroma jau daugelį amžių, kiti kaip tik tam prieštaravo, nes tai nėra higieniška ir šiuolaikiniame pasaulyje paprastos lėkštės, kur kas geresnis pasirinkimas. Na, manau supratote esmę...
Reklama

Ir kai jau visai galva susisuko, užverčiau visus tuos straipsnius... Nemėgstu kietos ir guminės mėsos, todėl nusprendžiau aštuonkojį gerai išvirti ir naudojau tam greitpuodį. Pasirinkau nedidelį svogūną, kad pagardinčiau sultinį (su lukštais), dar dėjau didelę džiovinto raudonėlio šaką bei kelis kvapiuosius pipirus. Sakoma, kad varis padeda išlaikyti gražią ir ryškią aštuonkojo spalvą, tad anksčiau jis buvo verdamas variniuose puoduose, dėl to aš įdėjau į puodą 3 varines monetas. Kadangi dabar varinių puodų neįsigysime, tad dauguma apsiriboja varinėmis monetomis ar vario vielos gabalėliu. Dėl bulvių nuomonės vėl gi išsiskiria, kai kurie sako, kad jos turi būti su odele, keptos žarijose, na o kiti mano, jog bulves geriausia būtų išvirti violetiname aštuonkojo sultinyje. Ir dar trečioji nuomonė yra, kad reikia jas virti paprasčiausiame vandenyje. Aš pati bulves išviriau su lupenomis vandenyje, tada jas nulupau ir supjausčiau riekelėmis - mano nuomone jos čia labai tiko, buvo intensyvaus skonio ir šviesos spalvos. Na ir galiausiai liko pasirinkti prieskonius. Sumaišiau didelį žiupsnį saldžiųjų paprikų su mažu žiupsneliu aitriųjų ir šiuo jų mišiniu apibarsčiau patiekalą. Dar naudojau labai rupią jūros druską iš Sardinijos (truputį pagrūdau ją grūstuvėje) ir extra virgin alyvuogių aliejų. Petražolėmis šis patiekalas puošiamas gan retai, bet man žalia spalva suteikia vasariško prašmatnumo. Nors ir be petražolių šis patiekalas tikrai bus prašmatnus. Tad siūlau išbandyti šį receptą ir jums.  

Ingredientai

    • aštuonkojis: 1 (būtų puiku, jei svertų bent jau 1 kilogramą)
    • svogūnas: 1
    • prieskoninės žolelės ir pipirų grūdeliai (aštuonokojo sultiniui pagardinti)
    • bulvės: 400 gramų (miltingos ir sausos netiks)
    • džiovintos paprikos milteliai (saldžiosios arba aitriosios, arba abiejų mišinio)
    • rupi jūros druska
    • kokybiškas alyvuogių aliejus
    • petražolės (salotoms papuošti) - nebūtinai 

    Recepto paruošimas

  1. 1. Jei reikia, aštuonkojį išvalome. Jeigu norime, kad jis būtų minkštesnis ir greičiau išvirtų, aštuonkojį užšaldome, o po paros (ar kelių dienų / savaičių) atitirpiname. Teigiama, jog panašų efektą galima pasiekti aštuonkojį išmušus mėsos plaktuku (aš pati nenaudojau nė vieno iš išvardintų būdų, tiesiog aštuonkojį ilgiau paviriau).
  2. 2. Užviriname vandenį. Imame aštuonkojį už kūno centro ir jo kojas panardiname į verdantį vandenį, paskui ištraukiame; pakartojame dar 2 kartus. Šis veiksmas yra vadinamas "aštuonkojo gąsdinimu", jo tikslas - leisti gražiai susisukti aštuonkojo kojoms.
  3. 3. Kai kojos susisuka, aštuonkojį vėl dedame į verdantį vandenį, įberiame norimų prieskonių (aš pati naudojau svogūną, džiovintus raudonėlius ir kvapiuosius pipirus), bet vandens nesūdome, nes druska sukietins mėsą.
  4. 4. Teigiama, kad į puodą įmestus varines monetas (ar kokius kitokius smulkius varinius daiktus) užfiksuos graži ir ryški aštuonkojo spalva, o kamštis nuo vyno butelio (tik ne plastmasinis) padės aštuonkojui greičiau išvirti - jei norite, galite į puodą sudėti ir šiuos egzotiškus priedus.
  5. 5. Verdame aštuonkojį tol, kol jis bus norimo minkštumo (ašpati viriau maždaug 45 minutes greitpuodyje, kol aštuonkojį lengvai perdūriau peiliu - kaip gerai išvirusią bulvę). Kai aštuonkojis bus norimo minkštumo, jį nukaičiame ir paliekame sultinyje, kad pravėstų.
  6. 6. Kol aštuonkojis vėsta, išverdame bulves (aš pati išviriau su lupenomis, perliejau šaltu vandeniu ir nulupau). Supjaustome bulves rekelėmis ar norimo dydžio gabalėliais.
  7. 7. Dedame bulves į serviravimo indą, idealiu atveju - medinį. Iš sultinio išimame aštuonkojį ir sukarpome jį virtuvinėmis žirklėmis arba supjaustome peiliu.
  8. 8. Aštuonkojo gabalėlius dedame ant bulvių. Patiekalą apibarstome paprikomis ir druska, tuomet apšlakstome alyvuogių aliejumi. Jeigu norisi, papuošiame petražolėmis.
  9. 9. Valgome kaip šiltą arba kambario temperatūros užkandį ir mėgaujamės. Taip pat balta duona traškia plutele ir taurė balto arba lengvo raudono vyno - tradiciniai šio užkandžio palydovai. Skanaus!
  10. aštuonkojis su bulvėmis ir paprikomis
  11. 10. Rekomendacija: Daugiau jūros gėrybių patiekalų receptų rasite: Jūros gėrybių patiekalai.
Canape’s užkandžiai su krevetėmis ir kremu
(5)