Apie tai, kad grikiai yra naudingi sveikatai bei figūrai, jau tikriausiai girdėjo visi pasaulyje, o
grikių košė nuo pat seniausių laikų yra laikyta vienu iš pačių sveikiausių patiekalų. Tradiciškai paruošti grikiai ant mūsų stalų yra ganėtinai populiarūs - tai gana greita, sveika bei skanu. O ar jau žinote ką nors apie žalius (dar kitaip vadinamus - nekepintus) grikius?
Mums jau labai įprastos rudos spalvos grikių kruopos, prie kurių jau esame pripratę, - yra intensyvaus pramoninio perdirbimo rezultatas. Prieš atkeliaudami iki parduotuvių lentynų, grikiai yra garinami aukštoje temperatūroje bei džiovinami. Šiaip tiesiog yra prailginamas jų galiojimo laikas, o patys grikiai įgyja jau mums įprastą rudą spalvą. Taip paruošti grūdai išties labai skanūs, bet naudingųjų medžiagų juose lieka žymiai mažiau.
Pats padirbimo procesas, kad jie įgautų tokia rudą spalvą, atsirado dar XX amžiuje 6-ajame dešimtmetyje. Iki to laiko, visi žmonės valgė žalius grikius. Šiai dienai pasaulyje žalių grikių mada vėl sugrįžta, o jų lengvai galite rasti sveiko maisto parduotuvėse arba didesniuose prekybos centruose.
Kuo mums yra naudingi žali grikiai?
Žali grikiai ne tik gardesni, bet ir daug sveikesni. Juose daug gausiau augalinių baltymų, B grupės vitaminų, folio rūgšties, vitaminų P, PP, kalcio, fosforo, jodo, kalio, magnio, taip pat ir oksalo rūgšties.
Angliavandeniai, kuri yra žaliuose grikiuose, ilgam suteks sotumo jausmą. Dėl juose egzistuojančių flavonoidų susinormalizuos mūsų medžiagų apykaita, sustiprės kraujagyslių sienelės, iš organizmo pasišalins toksinai bei cholesterolio perteklius.
Kaip reiktų ruošti žalius grikius?
Galima juos virti kaip ir mums įprasta, bet sveikiau ir skaniau – užpilame šaltu vandeniu ir paliekame per visą naktį, kad išbrinktų. Ryte perliejame karštu vandeniu ir valgome kaip įprastą košę arba su salotomis. Bet apie viską iš eilės recepte. :)
Irena
Atsakyti