Švediškos užgavėnių bandelės - semla

2020-03-16 Autorius oSkanu.lt

Švediškos užgavėnių bandelės - semla
Šį kartą kviečiu Jus nustebinti artimuosius nuostabaus skonio tobulomis bandelėmis - Semla...

Semla bandelės tradiciškai yra valgomos bei gaminamos per Užgavėnes (Švedijoje ši diena yra vadinama - Fettisdagen (''Riebusis antradienis'')) su stikline pašildyto pieno arba visai be jo. Jų istorija yra labai sena, viename šaltinyje radau, kad jų kepimo pradžia buvo net ~1250 metais. Bet tada ji buvo tiesiog paprasta kvietinė bandelė, valgoma per pasninką, bet einant metams liaudis ėmė jas gardinti marcipanų ir plaktos grietinėlės įdarais, beje grietinėlė buvo visiškai nesaldinama.

Na bet aš pati pasirinkau jau patobulintą variantą ir maniškės jau buvo gerokai pasaldintos - ir pačios bandelės, ir plakta grietinėlė... Na, nes taip daug skaniau!

Beje kitur jos yra ganėtinai dažnai gaminamos su aviečių įdaru (vietoje marcipano).

Bet jeigu tingisi arba visai nesinori gaminti įdaro, Vistiek rekomenduoju išsikepti šias bandeles, nes jos ir vienos mums pasirodė super skanios... tiesą sakant jos taip patiko, kad esu tikra, kad jomis ir dažniau pradžiuginsiu savo namiškius. 

Ingredientai

    Tešlai:
    • miltai: ~430-500 gramų
    • pienas: 1 puodelio
    • sviestas: 75 gramų
    • šviežios mielės: 25 gramų (arba 8-9 gramų sausų)
    • cukrus: 4 valgomųjų šaukštų
    • druska: žiupsnelio
    • kiaušiniai: 1
    • maltas kardamonas: 1 arbatinio šaukštelio (nenaudoju)
    Bandelių aptepimui:
    Įdarui:
    • marcipano masė: ~200 gramų (arba aviečių uogienė)
    • 35% riebumo grietinėlė: ~500 gramų (man užteko 420 gramų, nes kelias bandeles suvalgėme be įdaro, tik iškepusias;))
    • cukraus pudra
    • grietinėlės standiklis: 0,5 pakelio

    Recepto paruošimas

  1. 1. Pirmiausia į didesnį dubenį suberiame miltus, padarome duobutę, sudedame mieles ir įpilame truputį šilto pieno, paliekame kelioms minutėms.
  2. 2. Tuomet likusį pieną su sviestu pašildome, kol sviestas ištirps, pravėsiname ir supilame į dubenį su miltais ir mielėmis. Taipogi suberiame cukrų, druską, kardamoną (jeigu naudosite) ir įmušame kiaušinį.
  3. 3. Užminkome tešlą. Minkome ganėtinai ilgai, kol tešla taps beveik nelimpanti prie rankų (maždaug 10-15 minučių), nors truputį ji bus lipni (jeigu atrodo, kad tešla nevaldoma, pridedame dar šiek tiek miltų).
  4. 4. Suformuojame kamuoliuką, įdedame atgal į dubenį, uždengiame švariu rankšluostėliu arba maistine plėvele ir paliekame šiltai pakilti, maždaug 60-90 minučių (pakilti turi dvigubai).
  5. 5. Kai jau tešla pakils, lengvai perminkome, padaliname ją į 15 lygių dalių (aš pati tai dariau svarstyklių pagalba) ir suformuojame apvalias gražias bandeles, paliekant nemažus tarpus sudedame jas ant skardos išklotos su kepimo popieriumi, pridengiame ir leidžiame dar kartą pakilti maždaug 30-40 minučių.
  6. 6. Pakilusias bandeles aptepame kiaušinio / pieno plakiniu.
  7. užgavėnių bandelės apteptos kiaušinių-pieno plakiniu
  8. 7. Šauname į orkaitę įkaitintą iki 210-220 laipsnių temperatūros, kepame maždaug 10 minučių.
  9. 8. Iškepusias bandeles atvėsiname, tuomet perpjauname perpus išilgai, su šakute šiek tiek išskobiame bandelių apatinę dalį.
  10. perpjautos perpus bandelės
  11. 9. Išskobtus trupinius suberiame į dubenį, sudedame marcipaną ir užpilame 2-3 valgomuosius šaukštus grietinėlės, viską gerai išmaišome iki vientisos masės.
  12. 10. Sutepame masę į bandelių išskobtas vietas.
  13. suteptos bandelės
  14. 11. Likusią atšaldytą grietinėlę išplakame, į plakimo pabaigą pagal skonį suberiame cukraus pudrą ir grietinėlės standiklį.
  15. 12. Krečiame į konditerinį maišelį su antgaliu ir gražiai negailint užpurkškiame ant kiekvienos bandelės apatinės dalies, atsargiai vos vos spaudžiant uždedame bandelių viršutines dalis, užbarstome cukraus pudra. Lepinamės!
  16. pagamintos užgavėnių bandelės
  17. 13. Rekomendacija: Daugiau bandelių receptų rasite: Bandelės.

Liutauras

Labai jau bandelių viršus apdegęs.
Atsakyti
Mielinės mėsainių bandelės
(1)
Bandelės / Pyragėliai su vištiena
(6)