Viduklės koldūnai arba kaip ir kiek laiko virti koldūnus?

2020-10-15 Autorius oSkanu.lt

Viduklės koldūnai arba kaip ir kiek laiko virti koldūnus?
Šį Viduklės koldūnų receptą man atvežė mano labai gerai draugė Aldona iš Viduklės ir, noriu Jus patikinti, kad tikrai buvo itin įdomu pamatyti bei sužinoti, kaip gaminti ir kiek laiko virti tokius koldūnus. Tiesą pasakius, kiek šeimininkių - tiek skirtingų koldūnų receptų. Aldoną tešlą minko iškart ir ganėtinai ilgai, kol ši pasidaro minkšta bei elastinga. Taipogi itin svarbu yra nepadaryti tešlos per kietos, nes jeigu pasidarysite per kietą, daugiau vandens jau neįpilsite, bet jeigu bus kiek per skysta visados kočiodami galėsite pridėti kiek daugiau miltų. Bet, čia reikia jausmo, patirties ir kiek kantrybės. Aš pati tešlą darau taip pat, tik stengiuosi nepulti iškart minkyti. Aš galvoju, kad reikia leisti jai šiek tiek "pailsėti", maždaug 10-15 minučių, nes per tą laiką glitimas pats išbrinks bei pradės formuotis, tada mažiau reikės minkyti, nors minkyti tešlą taipogi yra yra malonus užsiėmimas. Mūsų tešla privalo būti minkšta, bet ne per minkšta, taip pat elastinga. Išminkę leidžiame jai pagulėti, kad atsipalaiduotų bei pailsėtų, šitaip ji mažiau trauksis. Trumpai tariant, bandome, kviečiame namiškius ir organizuojame koldūnų raitymo varžybas tarsi Viduklė koldūnų šventėje.

Tokių koldūnų istorija yra sakoma, kad prasidėjo dar Sibiro laikai ir į Lietuvą jie atkeliavo būtent per Viduklę. Virėja, kurios vardas Elytė Pylipienė, grįžusi iš tremties, tais laikais pradėjo dirbti Viduklės valgykloje ir šitaip įdiegė koldūnų gaminimo tradiciją mūsų mylimoje šalyje - Lietuvoje. Sibire koldūnus jie tais laikais pagardindavo actu, o Lietuvoje viduklietės juos ištobulino ir užpatentavo Lietuvos kooperatyvų sąjungoje. Taip pat pradėjo patiekti su spirgučių padažu.

Apie tokius koldūnus sužinojo ne vien aplinkinių rajonų gyventojai, bet ir įvairių kitų šalių žmonės. Daugybės svečių Viduklė sulaukdavo, ypač vasaros metu, kai prasidėdavo vasaros sezonas Palangoje.

Prieš keliasdešimt metų tokių koldūnų gamyba atrodė taip: didelis emaliuotas dubuo, medinis kočėlas, vieną plona maža stiklinė bei dvi rankos, kurios per dieną išminkydavo bei iškočiodavo 2 maišus miltų bei užlankstydavo mažus koldūnus. Būdavo pagaminama NET 1000 koldūnų, kurių, pasak vietinių, galite paragauti tik Viduklėje (bet mes šį kartą jų pagaminsime namuose).

Gardžių Viduklės koldūnų paslaptis - nepridėti pernelyg daug miltų į koldūnų tešlą (receptas paprastas: vanduo bei tešla), ji privalo išlikti minkšta bei plonai iškočiota. Koldūnai išverda vos per 5 minutes.
Reklama

Iš nurodytų ingredientų kiekio gaunasi maždaug 1 kilogramas koldūnų.

Ingredientai

    Tešlai:
    • miltai: 380 gramų
    • vanduo: 130 gramų
    • kiaušiniai: 1
    • druska
    Įdarui:
    • kiauliena: 430 gramų (geriau kuo riebesnė)
    • cukrus: žiupsnelio
    • kiaušiniai: 1
    • pipirai
    • druska
    • svogūnai: 0,5 (kepinto)
    Padažui:

    Recepto paruošimas

  1. 1. Pirmiausia svogūną supjaustykite kuo smulkiau.
  2. smulkiai pjaustomas svogūnas
  3. 2. Svogūną pakepinkite ir dėkite į dubenį su kiauliena (malta arba smulkinta).
  4. 3. Ten pat berkite druskos, cukraus ir pipirų (galite dar įdėti mėgstamu prieskonių). Įmuškite kiaušinį ir viską gerai išmaišykite.
  5. 4. Tada į miltus (skirtus tešlai) pilkite vandenį. Įmuškite kiaušinį, berkite druskos ir viską gerai išmaišykite.
  6. 5. Tešlą labai kantriai minkykite, kol nebelips prie Jūsų rankų. Kai jau tešla taps itin elastinga bei nekibi, ji yra paruošta.
  7. 6. Pasiruoštą koldūnų tešlą plonai iškočiokite.
  8. 7. Ant iškočiotos tešlos išdėliokite nedidelius įdaro gabaliukus, ant viršaus užlenkite tešlos kraštą ir išspauskite nedidelius apskritimus.
  9. 8. Tada užspauskite jiems kraštelius.
  10. 9. Po to koldūnus dėkite į verdantį pasūdytą vandenį ir virkite tol, kol iškils į vandens paviršių.
  11. 10. Rūkytos šoninės padažui, šoninę supjaustykite nedideliais kubeliais.
  12. 11. Tada kubelius pakepinkite keptuvėje. Jiems gerokai apkepus, sudėkite svogūnus (smulkiai pjaustytus) ir viską pakepkite tol, kol svogūnas suminkštės. Įmaišykite grietinę.
  13. 12. Išvirtus koldūnus patiekiame su pasiruoštu padažu (padažą galite rinktis ir kitokį, arba tiesiog pasirinkti valgyti su grietine) ir lepinamės.:)
  14. 13. Rekomendacija: Daugiau koldūnų receptų rasite: Koldūnų receptai.
Krabų mėsos ir špinatų užkepas - apkepas
(1)
Kibinai su mėsa
(12)
Naminiai sušiai - sushi | Receptas
(14)